PyQt4 kurulumunun Python3 için Windows ve Linux ortamında nasıl kurulacağı anlatılacaktır.

PyQt4 Windows Kurulumu

Windows’a kurarken tercih edeceğiniz iki yol göstereceğim. Bunlardan birincisi sadece Python ve PyQt kurulumu diğeri WinPython paket kurulumu olacak. Qt Designer kullanmak istemeyenler ilk yöntemi seçebilirler. İkinci yöntem paket kurulum olduğu için Python ve PyQt kütüphanesi birleşik olarak gelecek. Sadece bunlarda değil aşağıdaki resimde gördüğünüz araçlar tek kurulumla bilgisayarınıza yüklenmiş olacak.

1. Yöntem

Buradan Python’un sitesine giderek PyQt4 le uyumlu olan 3.4.x versiyonlarından birini seçerek kurulumunu yapın. Python kurulduktan sonra kurduğunuz dizine giderek python.exe yi çalıştırın. Büyük/küçük harflere dikkat ederek Python konsolda aşağıdaki kodu girin:

import PyQt4

Hata almanız gerekiyor çünkü daha PyQt kütüphanesini kurmadık.

Daha sonra buradan sisteminize uygun olan (x64/x86) Py3.4-Qt4.8.7 versiyonunu indirerek kurun. Şimdi tekrar yukarıdaki kodu deneyerek kurulduğunu teyit edebilirsiniz. Eğer hata almadan alt satıra indiyse başarıyla PyQt kütüphanesini dahil etmiş olduk. Görsel programlama yaparken Qt Designer ile hazır kodlar kullanmak istemiyorsanız 1. yöntem işinizi görecektir. Benim tavsiyem Qt Designer ile alıştırmalar yaparak kodların işleyişine hakim olmaya çalışmanız daha faydalı olacaktır.

2. Yöntem

Buradan WinPython’un sitesine giderek uygun olan versiyonu indirip kurun. WinPython ile PyQt5 versiyonu yükleniyor. Kurulumu yaptıktan sonra versiyonu 4 yapmak için riverbankcomputing sitesinden PyQt4 versiyonunu indirin. Kurulum sırasında WinPython’u kurmuş olduğunuz dizini göstererek Python 3.4 klasöründeki python.exe yi seçin. Kurulumu bitirdikten sonra PyQt’nin 4 ve 5 inci versiyonları yüklenmiş olacak. Dilerseniz ileride 5. versiyonu kullanabilirsiniz. Ben 4 üzerinden anlatacağım. Böylelikle Windows kurulumunu bitirmiş olduk. WinPython ile aşağıdaki araçlar yüklenir.

Overview

Widget Oluşturalım

Kurulumu hatasız bir şekilde tamamladıktan sonra artık başlayabiliriz 🙂

WinPython klasoründeki Python IDLE’sini kullanarak File>New File açıp aşağıdaki kodu girelim:

#!/usr/bin/env python
# -*- coding: utf-8 -*-
 
from PyQt4.QtGui import *
import sys
 
application = QApplication(sys.argv)
window = QWidget()
 
window.show()
application.exec_()

Kaydedip çalıştıralım. Gördüğünüz gibi penceremiz açıldı. Şuan bu kod en basit halde bulunuyor. Hiç bir özellik tanımlamadan penceremizin varsayılan olarak sahip olduğu özelliklerle açıldı . Bunlar boyut ayarlama, tam ekran yapma, alta indirme vs.

GNU/Linux Kurulumu

Linux’un kendi paket depolarından apt ile yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki kodu terminale yazın:

sudo apt install python3-pyqt4

Kurulumu tamamladıktan sonra terminalde python yazıp pyhon konsolu açınız. PyQt’yi import ederek kontrol edebilirsiniz. Linux’ta herhangi bir metin düzenleyici ile kodu yazıp çalıştırabilirsiniz. Sublime Text kurarak çalışabilirsiniz. Sublime Text başarılı bir metin editörüdür.

1 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!